kwie.12

WSPOMNIENIA

dodano: 12 kwietnia 2010 przez moniqued


 

Biografia
Zdjęcie Marii Kaczyńskiej

Maria Kaczyńska, Małżonka Prezydenta RP urodziła się w Machowie. Jest córką Lidii i Czesława Mackiewiczów. Jej matka była nauczycielką, a ojciec leśniczym. Rodzina przybyła na teren dzisiejszej Polski z Wilna. Ojciec walczył w wileńskiej partyzantce, jeden z jego braci w szeregach Korpusu gen. Andersa pod Monte Cassino. Drugi brat zginął w Katyniu. Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące Maria Kaczyńska ukończyła w Rabce Zdroju. Studiowała w Sopocie na Wydziale Transportu Morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej (dzisiaj Uniwersytet Gdański), a po uzyskaniu dyplomu rozpoczęła pracę w Instytucie Morskim w pracowni badań koniunkturalnych, gdzie zajmowała się badaniami perspektyw rozwoju rynków frachtowych na Dalekim Wschodzie. W 1978 r. wyszła za mąż za Lecha Kaczyńskiego, ówcześnie asystenta na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. W 1980 r. urodziła się córka Marta. Po długim urlopie macierzyńskim i bezpłatnym nie wróciła już do pracy zawodowej. W latach 80. zajmowała się wychowaniem córki, tłumaczeniami z języka angielskiego i francuskiego, lekcjami oraz wspomaganiem męża w działalności opozycyjnej i podziemnej. Małżonka Prezydenta RP nie ma własnej fundacji, lecz patronuje organizacjom charytatywnym. Wspiera swoim autorytetem środowiska artystyczne, kultywujące rodzimą kulturę i tradycję. Bardzo ważna dla niej jest promocja własnego kraju w świecie zmierzająca do eliminowania fałszywych, negatywnych stereotypów w ocenie Polski i Polaków. Maria Kaczyńska interesuje się sztuką - teatrem, muzyką, baletem. Lubi podróże, bo dzięki nim poznaje życie i obyczaje innych narodów. Ceni sobie życie rodzinne. Bardzo lubi spędzać czas ze swoimi wnuczkami: Ewą i Martyną. Mówi po angielsku i francusku, zna trochę język hiszpański i rosyjski. Jest spod znaku Lwa, kojarzonego z silną osobowością. Ma pogodne usposobienie i poczucie humoru. W strojach i ozdobach preferuje styl klasyczny.

Tytus

Tytus był jedenastoletnim psem rasy terier szkockim, który 13 listopada 2009r roku umarł ze starości. Uwielbiał sypiać w swoim obszernym, wygodnym wiklinowym koszu i, jak przystało na szkockiego teriera, na materacyku w szkocką czerwono-zieloną kratę. Tytus nie przepadał za mężczyznami w ciężkich butach, a swoje niezadowolenie ze spotkania okazywał zazwyczaj głośnym szczekaniem. Z kotami natomiast żył w zgodzie i zawsze na „dzień dobry” witał je nosem. Nie pamiętam, by Tytus pogonił jakiegoś kota na ulicy.  

Lula

Lula, pieszczotliwie przez nas zwana Lulindą albo Lulisią, jest bardzo podobna do Bazylego, psa który kiedyś żył z nami i który w wieku 12 lat z własnej głupoty wpadł pod samochód. Lulę mąż spotkał na stacji benzynowej w Mławie w Wielki Czwartek 2000 roku. Jechał z Warszawy do Sopotu i gdy zatrzymał się, żeby zatankować samochód zobaczył psicę, która piła na placu wodę z kałuży. Nakarmił ją, a gdy obsługa stacji powiedziała, że psiak od tygodnia błąka się po okolicy, zlitował się nad nią i przywiózł do domu. Na początku była bardzo lękliwa. Bała się ludzi, każdego stuknięcia, każdego nieznanego dźwięku. Od razu została zaakceptowana i przez Molly, i przez Tytusa, którzy wtedy mieszkali już z nami. Teraz jest do nas niezwykle przywiązana. Ale jej największą przyjaciółką pozostaje kotka Molly, z którą uwielbiają razem sypiać.

Rudolf

Po raz pierwszy spotkałam Rudolfa 11 stycznia 2004 roku na premierze musicalu „Koty” w teatrze ROMA. Ogromny, czarny kot, ubrany w czerwone szelki i muszkę z napisem na obroży „PREZES”, leżał na skrzynce, do której wrzucano pieniądze i spokojnie przyglądał się publiczności. W ten sposób brał udział w kweście na rzecz kotów ze schroniska „Na Paluchu”. Nazywał się wtedy Prezes, bo „urzędował” w biurze schroniska. Powiedziano mi, że był tak wytworny, że żal go było skazać na gromadne życie w klatce. Podobno stracił swoją właścicielkę, a rodzina, która umieściła go w schronisku, nie potrafiła odpowiednio się nim zająć. Wtedy nie myślałam, że to będzie nasz kot. W Sopocie mieliśmy już przecież jedną kotkę i dwa psy, ale w Warszawie, gdzie w tym czasie mieszkaliśmy, nie mieliśmy żadnego zwierzaka. Gdy dowiedziałam się, że Prezes jest do adopcji, że potrzebuje domu, zdecydowałam się, że zamieszka z nami. I tak, w sobotni, mroźny ostatni dzień stycznia 2004 r., Prezes pojawił się u nas. Nazwaliśmy go Rudolf z uwagi na urodę, bo to o Rudolfie Valentino babki i prababki mawiały, że był pięknym mężczyzną. Nie wiemy, ile Rudolf dokładnie ma lat. Gdy zamieszkał z nami, oceniano, że 5 lub 6. Jest kocurem bardzo mądrym i z charakterem.  

Molly

Niestety od wiosny 2009 roku nie ma już z nami Molly, która urodziła się w okolicy domowego podwórka. W listopadowy, bardzo chłodny dzień w 1995 roku ta szaro-bura koteczka weszła do samochodu, którym mąż miał jechać do Warszawy. Mąż wziął ją na ręce i przyniósł do mieszkania, w którym od razu poczuła się jak u siebie. Mieliśmy w tym czasie dojrzałą kocicę Klarę i psa Bazylego. Molly, bardzo przyjacielska, chciała zaprzyjaźnić się z Klarą, ta jednak nie była zachwycona nowym towarzystwem i właściwie zawsze ją odganiała. Z Bazylim natomiast żyła w zgodzie. Molly rozumiała, co się do niej mówiło i bardzo głośno mruczała, gdy się ją głaskało. Nigdy nikogo nie podrapała. Mimo że była prawie trzy razy mniejsza od Rudolfa, podporządkowała go sobie tak, że Rudolf nie miał odwagi wejść na swoje łóżko, gdy Molly sobie tego nie życzyła.

Tytuły honorowe i odznaczenia Pierwszej Damy
 1. Tytuł i statuetka „Człowiek Otwartego Serca”, która przyznawana jest przez Kapitułę Stowarzyszenia Osób i Dzieci Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” -  listopad 2006 r.
 2. Tytuł honorowego Przyjaciela Palestyńskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, który jest nadawany przez Palestyńskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina miłośnikom muzyki oraz promotorom kultury, literatury i sztuki - grudzień 2006 r.
 3. Wielki Krzyż dla Damy Orderu Zasługi Zakonu Maltańskiego - przyznany przez Księcia i Wielkiego Mistrza Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego Jego Najjaśniejszej Wysokości Fra’ Andrew Willoughby Niniana Bertie 14 maja 2007 r.
 4. Tytuł honorowego „Anioła Kliniki Budzik”, który został nadany Pani Prezydentowej przez Fundację Ewy Błaszczyk „A kogo?” za zaangażowanie w budowę Kliniki „Budzik” - listopad 2007 r.
 5. Statuetka „Mecenasa Polskiej Ekologii”, która przyznawana jest przez Narodową Radę Ekologiczną za zaangażowanie w problemy ochrony środowiska - 25 stycznia 2008 r.
 6. Order Infanta Henryka z Wielką Wstęgą - przyznany przez Prezydenta Republiki Portugalskiej Pana Anibala Cavaco Silvy 2 września 2008 r.
 7. „Bursztynowa Róża” - wyróżnienie przyznawane pod hasłem „Miej serce i patrzaj w serce – przeciw obojętności” - wręczona podczas uroczystości otwarcia IX Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas 3 października 2008 r.
 8. Statuetka „Złoty Klucz” przyznawana przez Fundację Krzewienia Kultury Artystycznej „MAZOWIACY” za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych - wręczona podczas galowego koncertu otwarcia „Ogólnopolskiej Sceny Muzyka Niepełnosprawnego"  31 października 2008 r. 
 9. Order Ambasadora Rozwoju Profilaktyki Zdrowia w Polsce 2009 - przyznawany przez Fundację „Akademia Zdrowia i Urody”, Stałe Przedstawicielstwo ONZ w Polsce oraz Światową Organizację Zdrowia za zaangażowanie na rzecz profilaktyki onkologicznej, poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce oraz zapobieganiu krzywdzeniu i wykorzystywaniu dzieci, a także za zaangażowanie w problemy ochrony środowiska - wręczony 17 marca 2009 r.
 10. Statuetka WĘDROWCA przyznawaną przez Radę Miasta Bydgoszczy - 30 listopada 2009 r.
 11. Statuetka i dyplom „Przyjaciela Szlachetnej Paczki” przyznawanego przez Stowarzyszenie Wiosna z Krakowa za zaangażowanie w ogólnopolską akcję świątecznej pomocy przeprowadzoną przez tę organizację w grudniu 2009 r. - 16 lutego 2010 r.
 12. Medal dla „Ludzi czyniących dobro” przyznany przez Gimnazjum nr 23 im. Ireny Sendlerowej w Warszawie podczas uroczystej Gali z okazji setnych urodzin Ireny Sendlerowej w Centrum Promocji Kultury Praga Południe - 17 lutego 2010 r. Członkostwa honorowe Pierwszej Damy
  1. Małżonka Prezydenta RP przyjęła zaproszenie do udziału w Honorowym Komitecie uroczystości nadania imienia Rudolfa Modrzejewskiego Mostowi Fordońskiemu w Bydgoszczy.
  2. Pani Maria Kaczyńska przyjęła propozycję przewodniczenia Honorowemu Komitetowi Budowy Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego na terenie Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles. 
  3. Pani Prezydentowa przyjęła godność Prezesa Honorowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy im. Kazimierza Lisieckiego - „Dziadka" „Przywrócić Dzieciństwo". Wsparcia takiego udzieliła prezydentowa Maria Mościcka w okresie międzywojennym.
  4. Małżonka Prezydenta RP przyjęła zaproszenie do udziału w Komitecie Honorowym Budowy „Wioski Serca im. Jana Pawła II” w Mysłowicach.
  5. Małżonka Prezydenta RP przyjęła zaproszenie do udziału w Honorowym Komitecie Fundacji Sztandaru Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
  6. Małżonka Prezydenta RP przyjęła propozycję przewodniczenia Honorowemu Komitetowi Rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie.
  7. Małżonka Prezydenta RP przyjęła zaproszenie do udziału w Honorowym Komitecie Obchodów XX–lecia Towarzystwa Rodziców Dzieci Specjalnej Troski w Brodnicy
  8. Małżonka Prezydenta RP przyjęła zaproszenie do udziału w Honorowym Komitecie V Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

   

  Małżonka Prezydenta RP ofiarowała dary na aukcje charytatywne w 2010 roku:
  • na zorganizowaną aukcję na rzecz XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez Regionalny Sztab WOŚP przy Nakielskim Ośrodku Kultury w Nakle nad Notecią – wieczne pióro z autografem Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej oraz porcelanowy, świąteczny dzwonek z ćmielowskiej Fabryki Porcelany. (10 stycznia 2010 r.)
  • na zorganizowaną przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie aukcję Allegro XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - betlejemską szkatułę, zdobioną masą perłową przedstawiającą Świętą Rodzinę, którą Pani Prezydentowa przywiozła z wizyty w Ziemi Świętej. Uzyskany dochód zostanie przeznaczony na zakup nowoczesnego sprzętu dla klinik onkologicznych  
  • na zorganizowaną przez Zarząd Diecezjalny Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej XII Wentę Dobroczynną w lutym 2010 r. – porcelanowy, świąteczny dzwonek z ćmielowskiej Fabryki Porcelany, z której dochód zostanie przekazany na rzecz jednej z placówek pomocy społecznej w Kętrzynie
  • na zorganizowaną aukcję i bal charytatywny 16 stycznia 2010 r. przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie pod patronatem Posłanki na Sejm RP Moniki Wielichowskiej – wieczne pióro z autografem Małżonki Prezydenta RP. Uzyskany dochód zostanie przeznaczony na rzecz potrzebujących ludzi
  • na zorganizowaną przez Katolickie Centrum Kultury w Krakowie aukcję w styczniu 2010 r. – płaskorzeźbę przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę, którą Pani Prezydentowa przywiozła z wizyty w Ziemi Świętej. Uzyskany dochód zostanie przeznaczony na budowę Centrum Jana Pawła II „Nie Lękajcie się!”w Łagiewnikach
  • na zorganizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy im. Kazimierza Lisieckiego – „Dziadka” „Przywrócić Dzieciństwo” tombolę podczas balu charytatywnego w lutym 2010 r. – porcelanowy ręcznie malowany dzwonek z ćmielowskiej Fabryki Porcelany oraz wizytownik z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód zostanie przekazany na rzecz placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy im. Kazimierza Lisieckiego – „Dziadka”.
  • na zorganizowaną przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie loterię fantową z okazji święta Purim w lutym 2010 r. – porcelanowy ręcznie malowany dzwonek z ćmielowskiej Fabryki Porcelany oraz posrebrzany długopis i wizytownik z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód zostanie przekazany na budowę Domu Seniora dla ofiar Holokaustu.
  • na zorganizowaną przez Fundację Anny Dymnej „MimoWszystko” oraz Filharmonię Krakowską: licytację podczas koncertu 14 lutego 2010 r. – srebrny zegarek Małżonki Prezydenta RP Pani Marii Kaczyńskiej. Uzyskany dochód zostanie przekazany na rzecz p. Roberta Pilawskiego chorego na stwardnienie rozsiane.
  • na zorganizowaną przez Rybnickie Centrum Kultury aukcję charytatywną podczas Dni Tańca - 2010 w maju 2010 r. – Wieczne pióro z autografem Pani Prezydentowej oraz kolekcjonerska porcelanowa filiżanka z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód z aukcji zostanie przekazany na rzecz osób niepełnosprawnych.
  • na zorganizowaną przez Rotary Club Kołobrzeg aukcję charytatywną podczas Balu Charytatywnego w kwietniu 2010 r. – kolekcjonerska porcelanowa filiżanka z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód z aukcji zostanie przekazany na rzecz podopiecznych Hospicjum Domowego w Kołobrzegu.
  Małżonka Prezydenta RP ofiarowała dary na aukcje charytatywne w 2009 r.:
  • na zorganizowaną przez Program III Polskiego Radia i Fundację Świętego Mikołaja ogólnopolską akcję charytatywną „Idą Święta” w grudniu 2009 r. – porcelanowy kubek z wizerunkiem 10 Downing Street, herbatę Earl Grey i ciasteczka, które Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska otrzymała podczas spotkania od Małżonki Premiera Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Pani Sarah Brown. Uzyskany dochód zostanie przekazany na Fundusz Edukacyjny Rodzinnych Domów Dziecka.
  • na zorganizowaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji aukcję podczas Wielkiej Gali Integracji 2 grudnia 2009 r. – wieczne pióro z autografem Małżonki Prezydenta RP. Uzyskany dochód zostanie przeznaczony na rzecz Stowarzyszenia.
  • na zorganizowaną przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu świąteczną charytatywną aukcję w grudniu 2009 r. – wieczne pióro z faksymilą podpisu Pani Marii Kaczyńskiej oraz wizytownik z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód zostanie przekazany na modernizację Oddziału Onkologii i Pracowni Leków Cytotoksycznych szpitala.
  • na zorganizowaną przez Patrol Świętego Mikołaja w Sochaczewie aukcję w grudniu 2009 r. – wieczne pióro z autografem Małżonki Prezydenta RP. Uzyskany dochód z aukcji będzie przekazany na przygotowanie świątecznych paczek dla dzieci z ubogich rodzin.
  • na zorganizowaną przez Kancelarię Prawną Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu aukcję 9 grudnia 2009 r. – komplet wykonanej ręcznie biżuterii, którą Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska przywiozła z wizyty oficjalnej w Republice Kazachstanu w 2007 r. Uzyskany dochód zostanie przekazany na rzecz małych pacjentów pozostających pod opieką Kliniki Transplantacji Szpiku Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.
  • na zorganizowaną przez Fundację „Karuna - Ludzie dla Zwierząt” aukcję w grudniu 2009 r. – wieczne pióro z autografem Małżonki Prezydenta RP oraz zdjęcie z psem Tytusem. Uzyskany dochód z aukcji będzie przekazany na rzecz bezdomnych zwierząt pozostających pod opieką Fundacji „Karuna”.
  • na zorganizowaną przez Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Nowym Targu aukcję podczas Charytatywnego Balu Andrzejkowego w listopadzie 2009 r. – wieczne pióro z autografem Małżonki Prezydenta RP. Uzyskany dochód zostanie przeznaczony na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową pozostającej pod opieką PSOUU.
  • na zorganizowaną aukcję w ramach akcji charytatywnej Dzień Jesiennego Liścia przez Szkołę Podstawową nr 5 w Biłgoraju 7 listopada 2009 r. – porcelanową filiżankę z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód zostanie przekazany na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.
  • na zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kobiet przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie akcję charytatywną „INTERNATIONAL BAZAAR 2009” w listopadzie 2009 r. – porcelanowa filiżankę z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód z akcji zostanie przekazany na realizację projektów pomocy dzieciom z najbiedniejszych regionów świata.
  • na zorganizowaną przez Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża aukcję w październiku 2009 r. – wieczne pióro z autografem Małżonki Prezydenta RP oraz porcelanową filiżankę z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód z licytacji wpłynie na konto programu "Godne Dzieciństwo" i przeznaczony będzie na pomoc potrzebującym dzieciom.
  • na zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Błogosławiona Karolina festyn integracyjny w czerwcu 2009 r. – wieczne pióra z autografami Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego i Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej. Uzyskany dochód z aukcji zostanie przekazany na budowę ośrodka dla osób głęboko upośledzonych.
  • na zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Dąbroszynie festyn w maju 2009 r. – wieczne pióro z autografem Małżonki Prezydenta RP oraz porcelanową filiżankę z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód z festynu zostanie przekazany na modernizację szkolnych sal oraz biblioteki szkolnej.
  • na zorganizowaną przez Rotary Club w Kołobrzegu akcję pod hasłem „Profilaktyka raka szyjki macicy” w kwietniu 2009 r. – porcelanową filiżankę z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód z akcji zostanie przeznaczony na zakup szczepionek przeciwko wirusowi HPV.
  • na zorganizowaną przez Powiatowe Centrum Rodzinie oraz Starostwo Buskie aukcję podczas VI Balu Charytatywnego 14 lutego 2009 r. – wieczne pióro z autografem Małżonki Prezydenta RP i kalendarz na 2009 rok. Uzyskany dochód wesprze zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin.
  • na zorganizowany przez Komitet Honorowy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej X Jubileuszowy Bal Charytatywny 7 lutego 2009 r. wieczne pióro z autografem Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej, wizytownik z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego oraz kalendarz na 2009 rok. Uzyskany dochód zostanie przekazany na rzecz podopiecznych Domu Miłosierdzia przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej
  • na zorganizowaną przez Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące aukcję podczas Jubileuszowej X Salezjańskiej Biesiady pod hasłem „Nad dachami Paryża” w lutym 2009 r. – wizytownik oraz porcelanową filiżankę z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód z aukcji zostanie przekazany na dofinansowanie zajęć edukacyjnych, pomoc finansową dla uczniów z niezamożnych rodzin oraz doposażenie szkoły w nowoczesne środki dydaktyczne.
  • na zorganizowaną przez Zarząd Diecezjalny Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej XI Wentę Dobroczynną w lutym 2009 r. – wieczne pióro z autografem Małżonki Prezydenta RP oraz kalendarz na 2009 rok. Uzyskany dochód z aukcji został przekazany Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Oddział w Ostródzie.
  Małżonka Prezydenta RP ofiarowała dary na aukcje charytatywne w 2008 r.:
  • na zorganizowaną przez Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum w Sokołowie Podlaskim aukcje podczas 9 „Biesiady” 19 stycznia 2008 r. - wieczne pióro z autografem Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej. Uzyskany dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wyjazdów edukacyjnych dla młodzieży, pomoc finansową dla uczniów pochodzących z rodzin o niskich dochodach, stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych oraz doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne.
  • na zorganizowaną przez Powiatowe Centrum Rodzinie w Busku-Zdroju aukcję podczas V Balu Charytatywny 9 lutego 2008 r. – porcelanowa filiżanka z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód wesprze zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin z powiatu buskiego.
  • na zorganizowaną przez Zarząd Diecezjalny Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej X Wentę Dobroczynną 4 lutego 2008 r. – porcelanowa filiżanka z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego oraz kalendarz na 2008 rok ilustrowany zdjęciami Pałacu Prezydenckiego z życzeniami noworocznymi Pary Prezydenckiej. Uzyskany z aukcji dochód będzie przekazany Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Dobrym Mieście.
  • na zorganizowaną aukcję na rzecz XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez Regionalny Sztab WOŚP przy Nakielskim Ośrodku Kultury w Nakle nad Notecią – wieczne pióro z autografem Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej oraz wizytownik z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Uzyskany dochód z aukcji zostanie przeznaczony na zakup sprzętu dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi.
  • na zorganizowaną przez Kancelarię Prawną Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu aukcję 4 grudnia 2008 r. – wieczne pióro z autografem Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej. Uzyskany dochód zostanie przekazany na rzecz małych pacjentów pozostających pod opieką Kliniki Transplantacji Szpiku Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.
  Małżonka Prezydenta RP ofiarowała dary na aukcje charytatywne w 2007 r.:
  • na zorganizowaną przez Fundację SYNAPSIS dziesiątą charytatywną aukcję bombek w Warszawie 16 grudnia 2007 r. – własnoręcznie malowane bombki.
  • na zorganizowaną przez Program III Polskiego Radia aukcję w ramach akcji „Idą Święta” 21 grudnia 2007 r. – kaczkę witrażową z kolekcji Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej oraz czapkę – uszankę, którą Prezydent RP Lech Kaczyński otrzymał od przedstawicielki Misji Doradczej podczas wizyty na Ukrainie. Podarowane przez Parę Prezydencką przedmioty zlicytowano na kwotę 7.500 PLN, która zostanie przekazana na rzecz rodzinnych domów dziecka.
  • na zorganizowaną przez Kancelarię Prawną Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu aukcję 5 grudnia 2007 r. – wieczne pióro i wizytownik z autografem Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej. Uzyskany dochód zostanie przekazany na rzecz małych pacjentów pozostających pod opieką Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. (Kliknij, żeby pobrać list z podziękowaniami)
  • na zorganizowaną przez Zarząd Diecezjalny Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej IX Wentę Dobroczynną 19 lutego 2007 r. – wieczne pióro z autografem Pani Prezydentowej. Uzyskany z aukcji dochód będzie przekazany na wyposażenie sali rehabilitacyjnej i warsztaty terapii zajęciowej dla osób pozostających pod opieką Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin.
  • na zorganizowaną przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku oraz Dyrekcję Hotelu Metro w Boguszynie aukcję podczas Balu Charytatywnego 10 lutego 2007 r. – wieczne pióro z autografem Pani Prezydentowej. Uzyskany dochód z aukcji zostanie przekazany na zakup protezy dla 1,5 rocznej Wiktorii
  • na zorganizowaną przez Powiatowe Centrum Rodzinie w Busku-Zdroju aukcję podczas IV Balu Dobroczynnego 10 lutego 2007 r. – wieczne pióro z autografem Pani Prezydentowej. Uzyskany dochód wesprze zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin z powiatu buskiego.
  • na zorganizowaną przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” w Łęczycach aukcję podczas Dożynek Gminnych 16 września 2007 r. – wieczne pióro z autografem Pani Prezydentowej. Uzyskany dochód będzie przeznaczony na pokrycie kosztów systematycznej rehabilitacji domowej małych pacjentów i młodzieży pozostających pod opieką stowarzyszenia.
  Małżonka Prezydenta RP ofiarowała dary na aukcje charytatywne w 2006 r.:

   

  • na zorganizowaną przez Fundację SYNAPSIS dziewiątą charytatywną aukcję bombek w Warszawie 10 grudnia 2006 r. – własnoręcznie zdobioną bombkę. Uzyskany dochód z licytacji został przekazany na leczenie dzieci z autyzmem w Ośrodku SYNAPSIS.
  • na zorganizowaną przez Kancelarię Prawną Rödl, Bramorski we Wrocławiu aukcję 7 grudnia 2006 r. – wieczne pióro z autografem Pani Prezydentowej. Uzyskany dochód został przekazany na rzecz małych pacjentów pozostających pod opieką Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. 
  • na organizowane przez p. Annę Popek spotkanie charytatywne „Przyjaciele dla Dymnej” oraz aukcję w Warszawie 14 września 2006 r. - srebrny naszyjnik z bursztynową różą. Uzyskany dochód wesprze budowę Ośrodka Wczasowo-Rehabilitacyjnego dla osób Niepełnosprawnych „Spotkajmy się” w Lubiatowie
  • na VIII Wentę Dobroczynną w Olsztynie 18 lutego 2006 r. - pamiątkowy, kryształowy przycisk do papieru. Uzyskany dochód z licytacji został przekazany na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Mrągowie
  • na organizowaną przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju aukcję podczas III Balu Dobroczynnego 11 lutego br. - srebrną broszkę z bursztynem wraz z fotografią (certyfikatem).  Uzyskany dochód wesprze wypoczynek dzieci z ubogich rodzin.
  • na zorganizowaną przez Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” aukcję kart świątecznych w Warszawie 13 grudnia 2006 r. – 5 własnoręcznie wykonanych kartek na Święta Bożego Narodzenia. Uzyskany z licytacji dochód wesprze Galerię Sztuki Twórców Niepełnosprawnych „Apteka Sztuki” w Warszawie przy al. Wyzwolenia 3/5.

   

  MARIA KACZYSKA zginęła wraz z mężem w katastrofie samolotu z delegacją polskiego rządu w drodze na uroczystości obchodów  70rocznicy mordu katyńskiego nad lotniskiem w Smoleńsku

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Wasze komentarze

zgłoś
whisper2 14 kwietnia 2010 whisper2 napisała:

[*] [*] [*]