kwie.1

KWIATKI Z MOJEJ CHATKI

dodano: 1 kwietnia 2010 przez moniqued


Tulipan jest wieloletnią rośliną cebulową. Kwiaty widniejące się na łodygach o wysokości nawet do 70 - 80 cm pojawiają się wczesną wiosną, lecz cieszą oko bardzo krótko (do kilkunastu dni). Istnieje bardzo dużo odmian tej przepięknej rośliny. Co roku lista rodzai tulipanów znacznie się powiększa. Ich różnorodność sprawia, że są bywalcami większości ogrodów w Polsce.

Tulipany są roślinami, które przepadają za promieniami słonecznymi i bardzo dobrze się czują, gdy mają dużo światła. Podłoże powinno być piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste, ale na innych również dobrze rosną. Odczyn gleby najlepiej obojętny.

Cebulki sadzimy do ziemi jesienią/późną jesienią. Najlepszym do tego miesiącem jest wrzesień, jednak jeżeli ziemia nie jest jeszcze zamarznięta to można robić to aż do grudnia. Preferowany odstęp między cebulkami to 10 - 15 cm. Kiedy mamy zamiar pozostawić cebulki w jednym miejscu na stałe (nie wykopywać na zimę), należy posadzić je nieco głębiej. Na zimę należy je okryć, aby nie zamarzły.

Kwiaty te mają bardzo szerokie zastosowania. Ze względu na swoją urodę są one niewątpliwie jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Wspaniale prezentuje się wśród innych wiosennych okazów. Idealnie nadają się na kwiat cięty, a bukiety z nimi od setek lat cieszą się niesłabnącą sławą.

Wybór miejsca.

Tulipany to rośliny światłolubne. Do kwitnienia potrzebują dużo słońca, dlatego też przy doborze miejsca przed sadzeniem, trzeba zastanowić się czy coś nie będzie przysłaniało im promieni słonecznych. Następnym ważnym elementem przy sadzeniu nie tylko tulipanów, ale także innych roślin to rodzaj gleby, na której chcemy je posadzić. Najodpowiedniejsza w tym przypadku będzie ziemia żyzna, przepuszczalna, próchnicza i miękka. Dobrą ziemię można zrobić mieszając zwykłą ziemię uniwersalną do kwiatków z piaskiem i nawozem typu kompost. Należy również pamiętać, że tulipany bardzo słabo rosną w miejscach mokrych (dlatego należy unikach zbyt mocnego podlewania) i na glebach glinianych. Ważne jest również mocne spulchnienie ziemi. Gleba nie może być ubita.

Wybór cebulek.

Kupując cebulki w sklepie nie powinno się zdarzyć, aby były poobijane albo poniszczone. Jednak spora rzesza ogrodników używa cebulek z poprzednich lat. Takie cebulki należy przebrać, wyrzucając te, które są podgniłe lub poobijane, ponieważ w miejscach uszkodzeń są dogodne warunki do rozwoju chorób grzybiczych. Ponadto przed sadzeniem należy wszystkie cebulki wymoczyć w preparacie grzybobójczym. Co do odmian tulipanów, to na polskim rynku dostępna obecnie jest ogromna ich ilość. Wybieramy takie, które przystosowane są do kwitnienia w naszym klimacie (większość).

Kiedy sadzimy?

Tulipany sadzimy jesienią. Przyjmuje się, że najodpowiedniejszym terminem jest przełom września i października. Należy pamiętać, aby nie uczynić tego za późno, gdyż cebulka nie zdąży się ukorzenić i jeżeli wyrośnie wiosną to będzie kwitła bardzo słabo.

Jak sadzimy?

Kiedy mamy już przygotowane cebulki i miejsce można przystąpić do sadzenia. Cebulki zakopujemy w ziemi na głębokości odpowiedniej w stosunku do ich wielkości. Cebulki małe sadzimy na głębokości do 10cm. Cebulki o średnicy większej niż 15mm sadzimy na głębokości około 12cm. Ważne są również odstępy między cebulkami. Powinny one wynosić 10 cm, a w przypadku odmian dużych (osiągających nawet 40cm i więcej) nawet 15cm.

Co dalej?

Po posadzeniu podlewamy je regularnie, ale nie za dużą ilością wody. Gleba aż do pierwszych przymrozków powinna być lekko wilgotna. Na zimę, dla bezpieczeństwa można okryć miejsce posadzenia słomą, torfem lub korą i czekamy do wiosny na wschodzenie i kwitnienie.

 

Nawożenie.

Ze względu na swój krótki, ale intensywny okras kwitnienia tulipany muszą w tym czasie być nawożone. Najlepsze do tego Nelu będą nawozy mineralne. Najlepiej jest nawozić ziemię przed posadzeniem w większym stopniu niż po posadzeniu. Przed posadzeniem dodajemy azofoskę, a w czasie rośnięcia co jakiś czas podlewamy płynnymi nawozami do kwiatów.

 

Pędzenie tulipanów staje się coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach. Dzięki niemu możemy cieszyć się przepięknie kwitnącymi kwiatami nie tylko wiosną, ale także w mroźne zimowe dni. Cóż może być piękniejszego niż nasze ulubione różnobarwne tulipany zakwitające w styczniowy poranek? Nie wszystkie jednak cebule nadają się do pędzenia. Przy ich wyborze trzeba kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze muszą to być cebulki zdrowe i wysokiej jakości. Tylko takie dają nam większe szanse, że roślina nie tylko wzejdzie, ale także zakwitnie. Do tego rodzaju uprawy najlepsze są odmiany niskie. Sadzenie roślin w doniczkach powoduje ich wyciąganie się. Odmiany wysokie mogą wtedy nie wyglądać zbyt atrakcyjnie. Ostatnią, ważną regułą jest to, że cebulki pędzone nie zakwitają w następnym roku.

A zatem możemy przejść do sposobu pędzenia. Cebulki na początku muszą przez kilka tygodni leżeć w ciemnym i chłodnym miejscu. Świetnie nadają się do tego przewiewne, ciemne piwnice. W ten sposób wytworzy się system korzeniowy rośliny. Należy tutaj uważać, aby cebule nie doznały szoku termicznego. Może to doprowadzić do zwiędnięcia cebulek. Do doniczek roślinę przesadzamy późną jesienią-wczesną zimą. Najlepsze do tego są duże donice, w których odległości między tulipanami są większe niż 5 cm oraz posiadają otwory odpływowe dla wody. Ziemia powinna być mieszanką torfu i zwykłej ziemi doniczkowej. Następnie tak posadzoną roślinę przenosimy do pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi około 10 °C. Pozostawiamy je tam na dziesięć miesięcy. Przez cały ten okres obficie je podlewamy. Następnie przenosimy je do cieplejszego pomieszczenia (jednak ciągle chłodnego), ale nadal zacienionego. Dopiero po tygodniu wystawiamy je na światło.W ten sposób sadząc tulipany w wrześniu, już w grudniu możemy obserwować ich kwitnienie.

Rodzina tulipanów liczy sobie kilkaset różnorodnych odmian i z każdym rokiem dochodzą coraz to nowsze. W związku z tym postanowiono podzielić tulipany na kilkanaście podstawowych grup.

Tulipany botaniczne

Są to odmiany zakwitające najwcześniej spośród wszystkich tulipanów. Do tej grupy należy kilkadziesiąt odmian charakteryzujących się małymi liśćmi (maksymalnie do 20cm długości) i dość sporymi kwiatami w większości o czystych kolorach. W grupie tulipanów botanicznych można wyróżnić kilka grup, np.: Tulipany Griega (kwitną na przełomie marca i kwietnia, charakteryzują się pofałdowanymi liśćmi z czerwonawymi plamkami), Tulipany Fosteriana (kwitną w kwietniu, mają duże, czerwone kwiaty) i tulipany Kaufmanna (charakteryzują się trójkątną plamką na zewnętrznych liściach, kwitną w marcu i osiągają niewielkie rozmiary).

Tulipany pojedyncze wczesne

Odmiana ta kwitnie dość wcześnie – na przełomie marca i kwietnia. Osiągają wysokość do 30cm. Kwiaty pojedyncze, przeważnie jednobarwne z sześcioma płatkami. Doskonale nadaje się do przydomowych rabatek. Tulipan ten jest często wykorzystywany do pędzenia.

Tulipany pełne wczesne

Zakwitają w pierwszej części kwietnia i osiągają wysokość do 25 – 30cm. Kwiaty różnią się od zwykłych tulipanów tym, że mają większą liczbę płatków, przez co kwiatostan staje się szerszy i pełniejszy. Odmiana ta znalazła szerokie zastosowanie w ogrodach kwiatowych oraz na tarasach.

Hybrydy Darwina

Tulipan należący do tej grupy charakteryzował się będzie dużymi kwiatami o błyszczących, owalnych płatkach, przeważnie jednokolorowych. Zakwita w drugiej połowie kwietnia i osiąga wysokość około 50cm. Dzięki swojej odporności na choroby i szybkiemu rozmnażaniu się znalazł szerokie zastosowanie w ogrodach kwiatowych. Pochodzi ze zmieszania tulipanów Darwina z Fosteriana.

Tulipany Triumph

Kolejna odmiana powstała ze skrzyżowania dwóch innych gatunków (Darwina i pojedynczych wczesnych). Na łodygach osiągających do 50cm wysokości w drugiej części kwietnia, a przy dłuższej zimie w pierwszej połowie maja, pojawiają się różnobarwne kwiaty, niejednokrotnie z jaskrawymi obrzeżami i matowymi płatkami. Świetnie nadają się do bukietów jako kwiat cięty, oraz na rabaty.

Tulipany Crispa

Czasami zwane tulipanami strzępiastymi. Ich cechą charakterystyczną są postrzępione na końcach płatki. Odmiana ta powstała niedawno, ale dzięki swojej urodzie bardzo szybko zyskała ogromną popularność. Dorastają do 40 – 50cm i kwitną przeważnie w maju. Wspaniale prezentują się w zestawieniu z innymi roślinami cebulowymi.

Tulipany zielonokwiatowe

Można spotkać się też z nazwą tulipany Viridiflora. Grupa ta dorasta do 40cm wysokości i kwitnie dość późno jak na tulipany, bo w drugiej połowie maja. Ich cechą charakterystyczną i zarazem wyróżniającą je spośród innych odmian są zielone elementy na kwiatach w postaci smug, plam a nawet prawie całych kwiatów.

Tulipany liliokształtne

Przepiękna odmiana kwitnąca na początku maja. Kwiaty wysmukłe, o ostro zakończonych płatkach mogą mieć różna kolory i prezentują się szczególnie pięknie w pełnym słońcu. Roślina ta osiąga wysokość około 45 – 50cm. Cieszą się coraz większą popularnością pomimo ich wrażliwości na złe warunki.

Tulipany pojedyncze późne

Osiągają spore rozmiary i kwitną w drugiej połowie maja. Kwiaty mogą przybierać różne barwy, nawet prawie całe czarne. Bardzo często używane jako kwiat cięty, ponieważ są bardzo trwałe. Są dobre do pędzenia.

Tulipany pełne późne

Są bardzo podobne do odmiany wczesnej, jednak kwitną w drugiej części maja i osiągają większe rozmiary. Kwiaty jeszcze bardziej pełne.

Tulipany papuzie

Odmiana osiągająca do 55 – 60cm wysokości. Kwitnie późnym majem. Charakteryzuje się dużymi, dwubarwnymi i ciężkimi kwiatami o bardzo postrzępionych i powyginanych płatkach.

Tulipany Rembrandta

Powstałe ze skrzyżowania odmiany Darwina z Breedera, a swoje pstre kolory uzyskały dzięki zarażeniu wirusem. Obecnie dostępne są odmiany bez wirusowe. Te przepiękne tulipany osiągają wysokość do 40cm i kwitną w maju. Kwiaty o smugowatych płatkach z regularnymi kreskami.

Wiosna to okres intensywnego kwitnięcia tulipanów. Cieszą one wtedy nasze oko intensywnymi kolorami i swoją niezwykłą urodą. Piękno tych kwiatów sprawia, że chcielibyśmy, aby kwitły jak najdłużej. Jednak pomimo naszych najszczerszych chęci i wszelkich starań tulipan musi w końcu przekwitnąć. I co zrobić wtedy?

Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu jest prosta. Należy delikatnie oberwać resztki kwiatów i torebki z nasionami. Roślina ta tworzy cebulki przybyszowe i pozostawienie nasion mogłoby ją nadmiernie i niepotrzebnie osłabić. Ponadto kwiaty osiągnięte z nasion nie powtarzają cech, które wykazywała roślina – matka. Ważną rzeczą jest, aby w okresie po przekwitnięciu nie obrywać liści. Tulipanowi dostarczamy wody, dopóki liście nie zaczną wysychać. Podlewanie jest bardzo ważne, gdyż właśnie cebulki regenerują się po kwitnieniu i zbierają odpowiednie zapasy, aby móc równie pięknie zakwitnąć w przyszłym roku. Kiedy liście będą już suche, wykopujemy cebulkę. Należy ją delikatnie oczyścić i pozostawić do przeschnięcia przed wsadzeniem jej do ziemi jesienią.

http://naszdzien.blox.pl/resource/biale_kwiaty__tulipany_2.jpghttp://th.interia.pl/40,b3205c2521093331/doda1.jpg http://www.gazeta.jp/downloads/images/wiosna2007/tulipany_Nagasaki.jpghttp://www.agaleria.ddl2.pl/tuliproz39.jpg

http://www.cebulki-kwiatowe-botanik.pl/sklep/images/tulipan%20triumph%20mix.jpghttp://www.torfy.pl/wp-content/uploads/2007/12/tulipan.jpg

http://chihihi.files.wordpress.com/2009/04/tulipany1.jpghttp://www.rfi.fr/actupl/images/100/tulipany_432.jpg

http://www.zetka.neostrada.pl/fot_gal/rozne/tulipany_1.JPGhttp://www.metal.agh.edu.pl/~wilk/wiosna03/tulipany.jpg

http://www.awf78.krakow.pl/radosna_tworczosc/tulipany_checinska.jpghttp://forum.we-dwoje.pl/files/thumbs/t_kolorowe_tulipany_164.jpg

http://www.giganet.org.pl/foto_cyfrowe/tulipany_zolte_wiosna.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy